Наш адрес:
г. Киев, 04050, ул. Сечевых Стрельцов, 60, оф. 207
Our address:
Sichovykh Strilʹtsiv str., 60, office 207, Kyiv, 04050, Ukraine
Тепер у будь-якого громадянина України є можливість оголосити себе банкрутом і легально позбутися від боргів. Раніше це могли робити виключно компанії.
Саме тому новий Кодекс неофіційно назвали законом про банкрутство фіз. осіб.
Це абсолютно нова практика, і таке нововведення викликає питання. Чи реально звичайній людині більш-менш безболісно звільнитися від боргів? Скільки це буде коштувати? Як запустити процес і чого очікувати?
З цієї статті ви дізнаєтеся про можливості, правила і наслідки процедури банкрутства для фізичних осіб.
Банкрутом може стати фізична особа - звичайний громадянин і ФОП (або ФОП по-українськи) - фізособа-підприємець. У законі їх об'єднують терміном «боржник».
Саме боржник ініціює процедуру банкрутства відносно самого себе. Ні кредитори, ні державні органи, ні хто -небудь ще не можуть цього робити. Щоб почати процес, боржник звертається із заявою до господарського суду за місцем свого знаходження.
Підстави для такого звернення:
До такого кроку потрібно підготуватися. Так як разом із заявою боржник зобов'язаний подати цілий набір документів. Їх повний перелік зазначено в статті 116 Кодексу.
Ось деякі з них:
Крім того, до подачі заяви боржник зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду оплату роботи керуючого реструктуризацією за 3 місяці. Зараз ця сума становить 30 105 грн. І заплатити судовий збір.
Далі події розвиваються по-різному.
Суд може: а) відмовити і не прийняти заяву, б) повернути заяву для усунення недоліків, в) прийняти заяву, призначити підготовче засідання і паралельно заборонити боржнику позбавлятися від майна (продавати, дарувати і т.д.).
Припустимо, із заявою все добре і суд призначив підготовче засідання.
Саме там буде вирішуватися питання про відкриття справи про неплатоспроможність боржника. Якщо причин для відмови немає (вони позначені в ч. 4 ст. 119 Кодексу), суд виносить постанову про відкриття справи.
Етапи процедури банкрутства:
Справу відкрито - процес стартував. З цього моменту діють такі правила:
Крім того, боржник обмежений у реалізації корпоративних і майнових прав.
Одночасно з відкриттям справи суд призначає керуючого реструктуризацією. Це фахівець, який буде допомагати людині відновити платоспроможність і розрахуватися з боргами.
Мораторій на погашення зобов'язань вводиться на 120 днів з моменту відкриття справи. Що відбувається поки він діє:
Це правило не працює в двох випадках: в виконавчих провадженнях, пов'язаних з аліментами, відшкодуванням шкоди від каліцтва, іншого шкоди здоров'ю або смерті і в виконавчих провадженнях на стадії розподілу грошей, стягнутих з боржника.
За час мораторію призначений судом керуючий складає план реструктуризації боргів і погоджує його з кредиторами.
План містить способи і порядок погашення заборгованостей. Це можуть бути розстрочка, відстрочка або списання боргів (їх частини), виконання зобов'язань третіми особами.
Що важливо: там же позначається обов'язкова сума, яка залишається у боржника після вирахування щомісячних платежів кредиторам. Вона не може бути менше одного прожиткового мінімуму на самого боржника + на кожну людину, яку він містить.
Термін виконання плану реструктуризації не може перевищувати 5 років. Якщо борги виникли через кредитів на покупку житла, не більше 10 років. Людина має право звернутися до суду і продовжити ці терміни, якщо він вже погасив 80% заборгованості.
Після закінчення цього терміну або раніше, якщо план виконано достроково, боржник не пізніше 5 днів подає до господарського суду відповідний звіт.
Документ розглядається в судовому засіданні і за результатами суд:
Як бачите, все може закінчитися реструктуризацією. Але можливий і перехід до наступного етапу.
Якщо не вдалося узгодити план реструктуризації, суд визнає боржника банкрутом і вводить процедуру погашення боргів. Для цього призначається керуючий реалізацією майна.
Він проводить інвентаризацію, визначає ліквідаційну масу і розпоряджається нею.
В ліквідаційну масу входить майже все майно, яке належить або буде належати боржнику після визнання його банкрутом і до погашення боргів. Також в ліквідаційну масу може входити частина є у спільній сумісній власності.
Що не входить до ліквідаційної маси:
Це може бути квартира до 60 кв. м або житловий площею не більше 13,5 кв. м на кожного члена сім'ї або житловий будинок не більше 120 кв.м . Таке житло не повинно бути предметом забезпечення.
Очевидно, мова йде про речі, перерахованих в Переліку майна, на яке не може бути звернено стягнення за виконавчими документами (додаток до Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р)
Потім майно з ліквідаційної маси розпродається , і за рахунок цих коштів погашаються вимоги кредиторів. Якщо на повне погашення майна не вистачило, борги все одно вважаються списаними.
Ще не до кінця ясно, як ця процедура спрацює на практиці. Зараз ми можемо робити висновки тільки на основі положень Кодексу. Оцінимо з точки зору боржника.
переваги:
недоліки:
Не виключено, що норми будуть уточнюватися і коректуватися під наші реалії. Однак сама можливість банкрутства для фіз. осіб - вже важливий крок у боротьбі з особистими «борговими ямами» і неплатоспроможністю.
Теперь у любого гражданина Украины есть возможность объявить себя банкротом и легально избавиться от долгов. Раньше это могли делать исключительно компании.
Именно поэтому новый Кодекс неофициально назвали законом о банкротстве физ. лиц.
Это абсолютно новая практика, и такое нововведение вызывает вопросы. Реально ли обычному человеку более-менее безболезненно освободиться от долгов? Сколько это будет стоить? Как запустить процесс и чего ожидать?
Из этой статьи вы узнаете о возможностях, правилах и последствиях процедуры банкротства для физических лиц.
Банкротом может стать физическое лицо — обычный гражданин и ФЛП (или ФОП по-украински) — физлицо-предприниматель. В законе их объединяют термином «должник».
Именно должник инициирует процедуру банкротства в отношении самого себя. Ни кредиторы, ни государственные органы, ни кто-либо ещё не могут этого делать. Чтобы начать процесс, должник обращается с заявлением в хозяйственный суд по месту своего нахождения.
Основания для такого обращения:
К такому шагу нужно подготовиться. Так как вместе с заявлением должник обязан подать целый набор документов. Их полный перечень указан в статье 116 Кодекса.
Вот некоторые из них:
Кроме того, до подачи заявления должник обязан внести на депозитный счёт суда оплату работы управляющего реструктуризацией за 3 месяца. Сейчас эта сумма составляет 30 105 грн. И заплатить судебный сбор.
Дальше события развиваются по-разному.
Суд может: а) отказать и не принять заявление, б) вернуть заявление для устранения недочетов, в) принять заявление, назначить подготовительное заседание и параллельно запретить должнику избавляться от имущества (продавать, дарить и т.д.).
Допустим, с заявлением всё хорошо и суд назначил подготовительное заседание.
Именно там будет решаться вопрос об открытии дела о неплатежеспособности должника. Если причин для отказа нет (они обозначены в ч. 4 ст. 119 Кодекса), суд выносит постановление об открытии дела.
Этапы процедуры банкротства:
Дело открыто — процесс стартовал. С этого момента действуют такие правила:
Кроме того, должник ограничен в реализации корпоративных и имущественных прав.
Одновременно с открытием дела суд назначает управляющего реструктуризацией. Это специалист, который будет помогать человеку восстановить платежеспособность и рассчитаться с долгами.
Мораторий на погашение обязательств вводится на 120 дней с момента открытия дела. Что происходит пока он действует:
Это правило не работает в двух случаях: в исполнительных производствах, связанных с алиментами, возмещением ущерба от увечья, другого вреда здоровью или смерти и в исполнительных производствах на стадии распределения денег, взысканных с должника.
За время моратория назначенный судом управляющий составляет план реструктуризации долгов и согласовывает его с кредиторами.
План содержит способы и порядок погашения задолженностей. Это могут быть рассрочка, отсрочка или списание долгов (их части), выполнение обязательств третьими лицами.
Что важно: там же обозначается обязательная сумма, которая остается у должника после вычета ежемесячных платежей кредиторам. Она не может быть меньше одного прожиточного минимума на самого должника + на каждого человека, которого он содержит.
Срок выполнения плана реструктуризации не может превышать 5 лет. Если долги возникли из кредитов на покупку жилья, не более 10 лет. Человек имеет право обратиться в суд и продлить эти сроки, если он уже погасил 80% задолженности.
По окончании этого срока или раньше, если план выполнен досрочно, должник не позже 5 дней подает в хозяйственный суд соответствующий отчёт.
Документ рассматривается в судебном заседании и по результатам суд:
Как видите, всё может закончиться реструктуризацией. Но возможен и переход к следующему этапу.
Если не удалось согласовать план реструктуризации, суд признает должника банкротом и вводит процедуру погашения долгов. Для этого назначается управляющий реализацией имущества.
Он проводит инвентаризацию, определяет ликвидационную массу и распоряжается ею.
В ликвидационную массу входит почти всё имущество, которое принадлежит или будет принадлежать должнику после признания его банкротом и до погашения долгов. Также в ликвидационную массу может входить часть в общей совместной собственности.
Что не входит в ликвидационную массу:
Это может быть квартира до 60 кв. м или жилой площадью не больше 13,5 кв. м на каждого члена семьи или жилой дом не больше 120 кв.м. Такое жилье не должно быть предметом обеспечения.
Очевидно, речь идёт о вещах, перечисленных в Перечне имущества, на которое не может быть обращено взыскание по исполнительным документам (дополнение к Закону Украины «Об исполнительном производстве» от 02.06.2016 г.)
Затем имущество из ликвидационной массы распродается, и за счет этих средств погашаются требования кредиторов. Если на полное погашение имущества не хватило, долги всё равно считаются списанными.
Пока не до конца ясно, как эта процедура сработает на практике. Сейчас мы можем делать выводы только на основе положений Кодекса. Оценим с точки зрения должника.
Преимущества:
Недостатки:
Не исключено, что нормы будут уточняться и корректироваться под наши реалии. Однако сама возможность банкротства для физ. лиц — уже важный шаг в борьбе с личными «долговыми ямами» и неплатежеспособностью.
Now any citizen of Ukraine has the opportunity to declare bankruptcy and legally get rid of debts. Previously, only companies could do this.
That is why the new Code is unofficially called the bankruptcy law of individuals. persons.
This is a completely new practice, and such an innovation raises questions. Is it possible for an ordinary person to more or less painlessly get rid of debt? How much is it? How to start the process and what to expect?
In this article, you will learn about the opportunities, rules, and consequences of bankruptcy proceedings for individuals.
A bankrupt person can become a natural person - an ordinary citizen and FLP (or FOP in Ukrainian) - an individual entrepreneur. In the law they are united by the term “debtor”.
It is the debtor who initiates the bankruptcy proceedings against himself. Neither lenders, nor government, nor anyone else can do this. To begin the process, the debtor applies to the economic court at his location.
Grounds for such appeal:
You need to prepare for such a step. Since, together with the application, the debtor is required to submit a whole set of documents. Their complete list is specified in Article 116 of the Code.
Here are some of them:
In addition, before filing the application, the debtor is obliged to pay the restructuring manager for 3 months to the court’s deposit account. Now this amount is 30 105 UAH. And pay a court fee.
Further events develop in different ways.
The court may: a) refuse and not accept the application, b) return the application to eliminate shortcomings, c) accept the application, set up a preparatory hearing and simultaneously prohibit the debtor from disposing of property (sell, give, etc.).
Suppose that the statement is all right and the court has set up a preparatory hearing.
It is there that the issue of opening a case on the insolvency of the debtor will be decided. If there are no reasons for refusal (they are indicated in part 4 of article 119 of the Code), the court shall order the opening of the case.
Bankruptcy Stages:
The case is open - the process has started. From this moment, the following rules apply:
In addition, the debtor is limited in the exercise of corporate and property rights.
Simultaneously with the opening of the case, the court appoints the manager of the restructuring. This is a specialist who will help a person restore solvency and pay off debts.
A moratorium on repayment of obligations is introduced for 120 days from the moment of opening the case. What happens while it is acting:
This rule does not work in two cases: in enforcement proceedings related to alimony, compensation for damage from injury, other bodily harm or death, and in enforcement proceedings at the stage of distribution of money recovered from the debtor.
During the moratorium, the manager appointed by the court draws up a debt restructuring plan and coordinates it with creditors.
The plan contains methods and procedures for debt repayment. This may be an installment plan, a deferral or cancellation of debts (parts thereof), fulfillment of obligations by third parties.
What is important: the obligatory amount that remains with the debtor after deducting monthly payments to creditors is also indicated there. It can not be less than one living wage per debtor + for each person he contains.
The term for the implementation of the restructuring plan may not exceed 5 years. If debts arose from loans for the purchase of housing, not more than 10 years. A person has the right to go to court and extend these terms if he has already paid off 80% of the debt.
At the end of this period or earlier, if the plan is completed ahead of schedule, the debtor submits a corresponding report to the economic court no later than 5 days.
The document is considered at the hearing and the results of the court:
As you can see, everything may end in restructuring. But the transition to the next stage is also possible.
If it was not possible to agree on a restructuring plan, the court declares the debtor bankrupt and introduces a procedure for paying off debts. For this, a property sales manager is appointed.
He takes an inventory, determines the liquidation mass and disposes of it.
The liquidation mass includes almost all property that belongs to or will belong to the debtor after it is declared bankrupt and until the debts are paid off. Also, a part in the common joint ownership may enter the liquidation mass.
What is not included in the liquidation mass:
It can be an apartment up to 60 square meters. m or living area of not more than 13.5 square meters. m per family member or apartment building no more than 120 sq . m . Such housing should not be subject to security.
Obviously, we are talking about things listed in the List of property, which cannot be levied on enforcement documents (addition to the Law of Ukraine "On Enforcement Proceedings" dated 02.06.2016)
Then the property from the liquidation mass is sold , and at the expense of these funds the claims of the creditors are repaid. If the full repayment of the property was not enough, the debts are still considered written off.
It is not yet completely clear how this procedure will work in practice. Now we can draw conclusions only on the basis of the provisions of the Code. Estimate from the point of view of the debtor.
Benefits:
Disadvantages:
It is possible that the norms will be clarified and adjusted to our realities. However, the very possibility of bankruptcy for individuals. persons is already an important step in the fight against personal "debt holes" and insolvency.
December 8, 2019